חדש באתר
אחרי 2,500 שנה: הרבנות העניקה מעמד "גר תושב"

אחרי 2,500 שנה: הרבנות העניקה מעמד "גר תושב"

 

בית דין בראשות הרב הראשי דוד לאו העניק את המעמד לג‘ורג‘ שטרייכמן, יליד אוקראינה, לו נמכרו קרקעות הארץ במסגרת ”היתר מכירה“. שטרייכמן זכה למעמד מיוחד בשל היותו נכרי המאמין באלוהי ישראל.

אלפיים וחמש מאות שנה אחרי שבית דין בישראל העניק לאדם מעמד של 'גר תושב' – המסורת חודשה: בית דין בראשות הרב הראשי דוד לאו, הרב ציון בוארון והרב ציון אלגרבלי העניק השבוע את המעמד הייחודי לג'ורג' שטרייכמן, יליד אוקראינה, נכד לסב יהודי, שעלה לישראל במסגרת 'חוק השבות' ומתגורר כיום ברמת גן. מאחורי המהלך עומדת שנת השמיטה המתקרבת.

הרב הראשי, דוד לאו

הרב הראשי, דוד לאו צילום: פלאש 90

בשונה ממכירת החמץ בפסח, הנוהג למכור קרקעות טרם שנת השמיטה יוצר התנגשות עם איסור 'לא תחנם', המונע מכירת קרקע ארץ-ישראלית לאדם שאינו בן העם היהודי. בהתאם לכך, במהלך השנים הקפידו שהרוכש לכל הפחות לא יהיה עובד עבודה זרה, אך השנה החליטו ברבנות לאתר 'בן נוח', נכרי המקיים את שבע המצוות ומאמין באלוקי ישראל, להעניק לו מעמד של 'גר תושב' ולמכור דווקא לו את הקרקעות. טקס המכירה התקיים ביום רביעי השבוע בבית הרבנות בירושלים, והשתתפו בו הרב הראשי דוד לאו, סגן השר לשירותי דת אלי בן דהן, הרב יעקב אריאל, הרב אברהם יוסף וראש מנהל מקרקעי ישראל בנצי ליברמן. המכירה כללה הן את שדות החקלאים שבחרו ב'היתר מכירה' והן את קרקעות המדינה. במהלך השבועות האחרונים חתמו החלקאים על טפסים לפיהם הם מעבירים את זכויותיהם לרבנים הראשיים, אלו מצידם העבירו את הזכויות למנהל מקרקעי ישראל, וליברמן מכר אותם יחד עם קרקעות המדינה לשטרייכמן. אחרי תקופה מתוחה ביחסים בין הרבנות הראשית למשרד לשירותי דת, נראה כי לקראת השמיטה נעשו מאמצים משותפים לצלוח את השנה בשלום. בשמיטה הקודמת מבקר המדינה ביקר את הרשויות על סחבת מיותרת בנהלים, ובעקבות כך נעשה הפעם ניסיון על ידי סגן השר בן דהן לרצות את כלל המעורבים בדבר. גם הרב הראשי דוד לאו הכניס תיקונים בנוסח המכירה ושיפר את רמתו ההלכתית. המכירה עצמה נמשכה זמן לא מובטל: כל טופס הובא לעיונם של הרבנים ולאחר מכן לעיונו של בן דהן – ורק לאחר שצלח את אישורה של הרבנות הראשית והמשרד לשירותי דת הועבר לחתימה. בארוע השתתף גם הרב אורי שרקי, העומד בראש ארגון 'ברית עולם' – המרכז העולמי לבני נוח, ואשר שימש כמדריכו הרוחני של שטרייכמן. אחרי שנים של עיסוק בסוגיית בני נוח, מבחינתו היה מדובר בהגשמת חלום. "מה שקרה בבין הדין השבוע מהווה התחלה של שינוי לטובה וחידוש הטיפול באנושות על ידי עם ישראל", אמר בשיחה עם 'מקור ראשון'. "אני שואף לעגן את מעמדם של 'בני נוח' בחוק. במצב הנוכחי, זוג ששניהם מוגדרים כבני נוח לא יכולים להינשא בישראל. אני פועל על מנת שהם יוכרו על ידי רשויות המדינה ועל ידי הרבנות הראשית ויוכלו להינשא בטקס חופה וקידושין המותאם להם". שרקי רואה בסוגיית בני נוח נקודה בסיסית ביהדות. "זו שיטת יסוד ביהדות השואפת 'לתקן עולם במלכות ש-די'", הוא אומר. "לא אנחנו המצאנו את זה. כשהיינו במלחמת הישרדות מתמדת היה קשה לנו לטפל באחרים, אבל מששבנו לעצמאותנו המדינית אנחנו ממלאים תפקיד באנושות". במענה לטענה כי יש למקד את המאמצים ביהודים ולא בבנים לעמים אחרים, אומר שרקי "אדרבה, לטענתי ההתרחקות של היהודים ממסורתם נובעת גם מהיעדר מסר אוניברסלי ביהדות, שלמען האמת קיימת בה".   לקישור לכתבה המלאה באתר NRG: http://www.nrg.co.il/online/11/ART2/624/640.html?hp=11&cat=1102

  אנו צריכים את עזרתכם להמשך עבודתנו. תרום עכשיו!

About efi

avatar

השאר תגובה