חדש באתר

חשיבות סדר המועדים

מאת הרב אורי שרקי.

סדר המועדים והאכילה הוא דבר שייחודי ליהדות. אצל אומות העולם בדרך כלל אנחנו רואים שהקדושה קשורה דווקא אל ההימנעות מענייני העולם הזה עם נזירות מסוימת ואילו היהדות חידשה שאפשר לעבוד את ה' דווקא על ידי סעודה על ידי אכילה על ידי קרבן שכולם אוכלים ביחד. יש פה איזה אופטימיות ביחס לעולם הזה אבל הבה נראה כיצד הדברים באים לידי ביטוי בסדר השנה, בסדר המועדים.

אנחנו פותחים את המועדים בחג הפסח. חג הפסח חג שמח מאוד כידוע אבל חסר בו משהו. לא אוכלים לחם. אדם שלא אוכל לחם שבוע חסר לו משהו. נפשית הדבר הזה פועל עליו. אבל כל זה משום שביציאת מצרים בנ"י עדיין לא היו במצב של קדושה מלאה.

לאחר שבעה שבועות אנו מגיעים אל חג השבועות. בחג השבועות , חג שבו קיבלנו את התורה אדרבה, אוכלים לחם, אוכלים חמץ, אוכלים טוב. אבל חסר דבר אחד, לא ישנים כל הלילה. מנהגו של עם ישראל הוא ללמוד תורה בכל ליל חג השבועות ואז האדם קצת עייף, כי אדם זקוק לשינה.

ראש השנה. בראש השנה דווקא מותר לישון בלילה ואוכלים טוב, אבל האדם נמצא בחרדה מתמדת מהדין שהרי הוא עומד למשפט לפני הבורא.

טוב אז אולי בכל זאת יש יום אחר נוסף, יום הכיפורים, יום שבו הכל מתכפר. אבל מה, כל היום כולו לא אוכלים, זה לא חג.

מגיע חג הסוכות סוף סוף אפשר לישון, אפשר לאכול, שמחים אבל כל זה מתרחש מחוץ לבית. בעצם אפשר לומר, לא נותנים לי לשמוח שמחה שלמה כי אני מחוץ לבית. נו אז בסוף מה יהיה?

מיד לאחר סוכות מגיע חג שמחת תורה. בשמחת תורה סוף סוף אוכלים, ואוכלים טוב וישנים וכל זה קורה בבית. סוף סוף חג מושלם. אנו כל כך שמחים על זה שהתפייסנו עם הטבע, שהתפייסנו עם שמחת העולם הזה, שאנחנו רוקדים כל היום כולו עם התורה.

 כל זה בעצם בא לומר לנו, שיש כאן איזה אסטרטגיה חינוכית של התורה. זה בא לומר לנו שבעצם המטרה של החיים איננה ההתנזרות, אלא אדרבה אנחנו מעוניינים בקדושת החיים רק שאנחנו צריכים לעבור תהליך שלם של השתנות על מנת שסוף סוף נוכל להפגש עם הטבע ולשמוח בו שמחה אמיתית, יחד עם התורה שבידנו.

שנה טובה!

  אנו צריכים את עזרתכם להמשך עבודתנו. תרום עכשיו!

About אליעזר קקון‬‎

avatar

השאר תגובה