חדש באתר
המטרה: שבעה מיליארד מאמינים

המטרה: שבעה מיליארד מאמינים

בני נח, דת חדשה שנוסדה על ידי רבנים ישראלים, מגייסת קהילות נחשלות בעולם למיסיון דתי שסוגד לציונות. על המאמינים נאסר לקיים מצוות כי הם נחותים מהיהודים. הם רק קצת מעל החיות.

https://www.haaretz.co.il/magazine/underthesun/.premium-1.6449695

"חברינו ברחבי העולם, בני נח. אתם האנשים הצלולים בעולם סבוך. אתם התקווה של העולם". כך, באנגלית רצוצה, בירך הרב אורי שרקי, יו"ר "המרכז העולמי לבני נח", בקליפ שצולם לכבוד "חג האנושות", חגם של בני נח המצוין בכ"ז בחשון. לפי המסורת היהודית, זהו היום שבו יצאו נח ובני משפחתו מהתיבה, ובו הוענקו להם שבע המצוות המחייבות את כל בני האדם, כמו האיסור על שפיכות דמים, עבודה זרה או אכילת איבר מן החי. כשיצא נח מהתיבה, הוא בנה מזבח והקריב קורבן. לכן אוכלים בני נח שיפודים ביום חגם.

אבל מי הם בכלל בני נח? זוהי דת חדשה, הכפופה ליהדות, שנוסדה על ידי רבנים מישראל, בעיקר מחב"ד ומהציונות הדתית. לפי נתוני המרכז העולמי, יש בעולם עשרות קהילות של בני נח (נוחידים, או Noachides באנגלית), עם יותר מ–20 אלף מאמינים. זה לא מעט, בהתחשב בכך שהדת התמסדה רק בתחילת העשור. קהילות קטנות של בני נח קיימות במדינות שונות בעולם, אבל הקהילה הגדולה ביותר שוכנת בפיליפינים. שיתוף הפעולה בין ישראל לפיליפינים הולך ומתהדק, ומגיע לשיאו עם ביקורו השבוע של הנשיא דוטרטה. אך מלבד סחר בנשק ובעובדי סיעוד, הפיליפינים מהווים גם זירת פעילות מרכזית של חב"ד ואחד המוקדים העיקריים שבו מופצת הדת החדשה. יש במדינה ארבעה בתי חב"ד, שמלבד סיוע ליהודים, תומכים בעשרה בתי תפילה של בני נח. שליחי החסידות רואים בקהילה הפיליפינית את המודל לקהילות במדינות אחרות. קבוצה של בני הקהילה הובאה לפני שנתיים לישראל ונפגשה עם ראש הממשלה נתניהו, שגם שלח את ברכותיו לכלל הקהילות בעולם.

אין זה חדש שבמדינות שונות בעולם יש קבוצות וקהילות שחבריהן מזהים עצמם כשייכים לעם ישראל, או כצאצאי עשרת השבטים. גם נוצרים המעריצים את ישראל הם תופעה מוכרת. אבל בני נח הם תופעה תיאולוגית של השנים האחרונות. זוהי צורה של מיסיון ציוני, השואפת ליצור דת עולמית שמאמיניה סוגדים לעם ישראל ולמדינת ישראל — בלי להשתייך אליהם. המאמינים נדרשים אמנם לקבל את עליונותה של היהדות, אך הם אינם מתקבלים לעם היהודי ואף נאסר עליהם לקיים מצוות כמו שמירת שבת. מי שמתבקש להיות בן נח נדרש בעיקר להכיר בעם היהודי ובמדינתו.

בחודש שעבר התפרסם בכתב העת לחקר דתות אלטרנטיביות ומתפתחות מאמר ושמו "בני נח: האם הציונות המשיחית יצרה דת עולמית חדשה?" המחברת, רחל ז' פלדמן מקולג' פרנקלין ומרשל בפנסילבניה, שהתה בקיץ שעבר בקרב קהילות בני נח באי סֶבּוּ (Cebu) בפיליפינים, המפוקחות על ידי רבני חב"ד. כמו רוב בני נח בעולם, גם חברי הקהילה בסבו היו ברובם נוצרים חברי כנסיות פרוטסטנטית שזנחו את האמונה בברית החדשה.

אחת הקבוצות שחקרה פלדמן חיה באזור חקלאי הררי ונחשל. בעבר חיו חבריה במערות, והשתייכו לכנסייה שומרת שבת בשם "מאמיני השם המקודש". מנהיג הקהילה הוא המטיף הנוחידי עמנואל וייגאס (Villegas). במשך שנים, הוא ביקר בקהילות עניות באיים שונים והמיר את דתן לבני נח. הוא הטיף לחבריהן להתכחש לנצרות ולשרוף את ספרי הקודש — לא לפני שיגזרו מתוך הספרים את השם המפורש.

לפני כ–20 שנה עברו חברי הקהילה לכפר למק (Lamac). במרכזו הם בנו בית תפילה, שבכניסה אליו דגל ישראל גדול. אך בהתאם להוראות של רבני חב"ד, הם כבר אינם מקבלים את השבת, שכן מצווה זו שמורה לבני העם היהודי בלבד ואסורה על בני נח. מותר להם רק לברך זה את זה בברכה "יום שביעי שמח", אך לא לומר את המילה שבת. במקום קבלת שבת, רבני חב"ד המציאו בשבילם טקס, שבו הם מדליקים שבעה נרות (לציון שבע המצוות).

פלדמן הביאה את דבריו של אחד מחברי הקהילה שהסביר לה: "לכם יש הרבה מזל כי אתם לבנים, והאנשים הלבנים הם שליטי העולם. אבל אתם גם יהודים, אתם מבורכים כי זורם בכם דם של העם הנבחר, של אברהם ויצחק". בדרשותיו, מסביר המטיף וייגאס מדוע אסור לחברי קהילתו לקיים את מצוות היהדות, ומבהיר את מהות ההבדל בין בני נח לבין היהודים. ליהודים, לדבריו, יש קדושה פנימית המקרבת אותם לדרגה אלוהית. לדבריו, "ליהודי יש חמש דרגות של נשמה ולבני נח יש רק שלוש דרגות, כך שהם נשארו בדרגה חייתית. ככה כתוב בקבלה". בני נח אינם מסוגלים להגיע לדרגתם של היהודים, אבל יכולים ללמוד כיצד להשתפר על ידי קיום שבע המצוות. גם אתר השאלות־ותשובותasknoah.org מלמד את בני נח להתמודד עם תאוותיהם החייתיות. בינתיים חב"ד עושה מאמצים להפיץ את הבשורה גם בקרב לא יהודים בישראל — מפעל שהונהג על ידי הרב בועז קלי מחיפה, שהלך לעולמו באחרונה.

היררכיה אתנית

פילוסופים יהודים ליברלים בעידן המודרני, כגון הפילוסוף היהודי־גרמני הרמן כהן, ראו בשבע מצוות בני נח את היסוד האוניברסלי בתנ"ך, המוכיח שליהדות יש תפיסה מוסרית כללית החורגת משאלת גורלו של עם ישראל. אך פרשנותם של הרב שרקי ורבני חב"ד משתמשת במצוות בני נח כדי לקבע היררכיה אתנית בין יהודים לגויים. פלדמן מציינת שדת בני נח מהווה צורה חדשה של יחסים קולוניאליים ואידיאולוגיית גזע, שבמסגרתה מעצבים הרבנים דת חדשה עבור תושבי "הדרום הגלובלי" ככלי לקידום מטרות דתיות ולאומניות. היא מציינת שהכנס הראשון לבני נח התקיים בטקסס ב–1990, בהשתתפות הרב מאיר כהנא. אחרי רצח כהנא, החל מכון המקדש לקדם את הפרויקט. בעיני רבני המכון, קיום שבע המצוות על ידי הגויים הוא שלב חשוב בתהליך המשיחי שבשיאו יוקם בית המקדש, וישראל תהיה תיאוקרטיה שתזכה לתמיכת הגויים.

זהו הסדר העולמי שמקדם פרויקט בני נח, הזוכה לתמיכת הרבנות הראשית וממשלת ישראל. לפרויקט התיאולוגי של בני נח יש זיקה הדוקה לתפיסת יחסי החוץ של נתניהו, המבוססת על תמיכה דתית בישראל. כפי שניסח ראש הממשלה נתניהו את המסר התיאולוגי שאותו צריך עם ישראל להעביר לעולם: "שבע מצוות בני נח הן עניין של אמונה ומוסר גם יחד, והן הבסיס לכינונה של חברה מתורבתת". היעד הסופי של הרב שרקי והמרכז העולמי לבני נח הוא צנוע: שבעה מיליארד מאמינים.

מאמר, תגובה של הרב – לקרוא

  אנו צריכים את עזרתכם להמשך עבודתנו. תרום עכשיו!

About noahide

avatar
נתן בר מנהל האתר יש בעיות, שאלות? תכתבו - uniart.net@gmail.com

One comment

  1. avatar

    יש סתירה בין דברי הרב בסרטון לבין ההוראה שניתנה לקהילת שומרי השבת בפיליפינים. האם ישנה מחלוקת בנוגע להדרכה הנכונה, בין חבד לבין הרב שרקי?

השאר תגובה