Aktualności
Strona główna » Społeczności » Ukraina » Donieck » Hatikwa Donieck

Hatikwa Donieck

Jesteśmy niezależną kongregacją Potomków Noego w Doniecku – Potomkowie Noego – Centrum

eJesteśmu niezależną kongregacją Potomków Noego “Hatikwa” w Doniecku. Początkowo spotykaliśmy się jako grupa osób poszukujących Boga, którym nie wystarczało chrześcijaństwo, religie Dalekiego Wschodu, oraz – co się rozumie samo przez się – zachodnia kultura post-chrześcijańska. Jesienią 1997 roku zostaliśmy pierwszą w Ukrainie żydowską kongregacją mesjańską. Studia nad Torą pisaną i ustną stopniowo zmieniały nasze nastawienie i w końcu oddaliliśmy się od mesjanizmu, a zbliżyliśmy do judaizmu. Kiedy zaczęliśmy pojmować, że jedaizm nie potrzebuje żadnych zewnętrznych idei, wielu z naszych członków przeniosło się do Ziemi Świętej, a nie-Żydzi, którzy stanowili większość w grupie, nie wyobrażali sobie życia poza żydowską religią. W roku 2002 kompletnie zeszliśmy z drogi mesjańskiej i formalnie zarejestrowaliśmy się jako kongregacja Potomków Noego (zrobilismy to jako pierwsi w krajach byłego Związku Radzieckiego). Swoją orientację definiujemy jako judaizm dla nie-Żydów, oparty na następujących zasadach:

(1) Naród Żydowski został wybrany przez Boga, aby spełnić historyczne zadanie, które jeszcze nie zostało ukończone.

(2) Święty Jedyny, niech będzie Błogosławiony, pożąda pełnego przyjęcia praw prawdy i miłości ze strony wszystkich ludzi na świecie, nie tylko Żydów.

Podczas spotkań szabatowych rozmawiamy o tygodniowym fragmencie Tory i o tym, co mówią jej komentatorzy, śpiewamy piosenki po hebrajsku i po rosyjsku, czytamy z siduru. Obchodzimy wszystkie żydowskie święta, próbując zrozumieć ich filozoficzny wymiar dla całej ludzkości. Koncentrujemy się na temacie rodziny.

W naszym odczuciu, ruch Potomków Noego jest ważny i autentyczny. Jesteśmy pewni, że ruch będzie się rozwijać i mamy nadzieję otrzymywać praktyczne wskazówki od rabinów. Nasz cel to rozprzestrzenienie światła Tory na świecie poprzez nasz styl życia. Oto nasza strona internetowa: http://www.hatikva-ua.com 

  Czy ta wiadomość była użyteczna albo pomocna dla Ciebie? Proszę rozważyć wsparcie naszych projektów.

O nas Potomkowie Noego - centrum

Potomkowie Noego - centrum
Our Goals: To disseminate the message of the Torah to the Non-Jewish world. To act as a focus of activity based in Jerusalem related to Noahides throughout the world. To serve as a resource center for information and advice about religious principles and practices. To help establish Noahide communities around the world and to provide them with support. To establish a link between the Non-Jewish world and Jewish tradition and rabbis, including formal recognition of the Noahides by religious and national institutions of the Jewish people.

Dodaj komentarz