Breaking News
Home » Artykuły i Wykłady » Dlaczego zgrzeszyli Adam i Ewa?
Dlaczego zgrzeszyli Adam i Ewa?

Dlaczego zgrzeszyli Adam i Ewa?

Pewna Pani zwróciła się do mnie z pytaniem, dlaczego zgrzeszyli Adam i Ewa. Chciałbym się podzielić z Wami moją odpowiedzią:

Pani zadaje pytanie jak mogli Adam i Ewa złamać wolę B-ga wychodząc z założenia że oni nie mieli skłonności do zła. W księdze Bereszit 3;5 wąż mówi że jeśli zjedzą owoc to będą jak B-g, “poznawającymi dobre i złe” (cytat z tłumaczenia Cylkowa). Adam był stworzony na podobieństwo B-ga i wiedział o tym. B-g obejmuje że tak powiem wszystkie manifestacje (wyrazy) tego świata – te które są szlachetne i ładne jak również te które są brzydkie i złe. Wąż nie przekonał Adama i Ewę aby złamali wolę B-ga – oni myśleli że oni raczej wykonują najgłębsza wolę B-ga – żeby zostać Jego prawdziwymi podobieństwami. Jeśli oni mają być Jego prawdziwymi podobieństwami a On obejmuje również manifestacje (wyrazy) zła, to czy oni nie muszą również poznać zło? Tak oni myśleli ale nie zrozumieli że oni nie potrafią poznać zło i nie zostać “zabrudzeni” przez to zło i “ściągnięci” w kierunku tego zła tzn. do niższego poziomu duchowego. B-g obejmuje że tak powiem wszystkie manifestacje (wyrazy) rzeczywistości – nawet te złe – ale On pozostaje stuprocentową absolutną dobrocią, co nie jest możliwe dla człowieka. Człowiek który poznaje zło zostaje w jakieś mierze zabrudzony przez to zło i ściągnięty do tego. Adam i Ewa się pomylili, myśląc że powinni poznać zło, żeby zostać prawdziwymi podobieństwami B-ga. Podobny błąd popełnił na przykład król Salomon. On rozumiał dlaczego Tora zabrania królom mieć za dużo żon i myślał że potrafi ożenić się z wieloma kobietami a jednak nie wpaść do negatywnych skutków takiego działania. Jego intencja była dla dobra – on ożenił się z około 1000 księżniczkami różnych ludów z intencją żeby rozpowszechnić przekonanie o Jednego B-ga w świecie. Jak wiadomo Salomonowi się nie udało, ale jego intencje były dla dobra. Chciał złamać zakazu ożenienia się z wieloma kobietami – czyli złamać wolę B-ga – aby móc rozpowszechnić wiedzę o B-gu w całym świecie. Złamać wolę B-ga “dla dobra”, czyli w celu większego wykonania woli B-ga. Uczymy się z tego, że człowiek musi być ostrożny aby nie “wymądrzać się”. Człowiek musi przede wszystkim wykonywać nakazy i zakazy B-ga (Tora) bez próby „widzienia” większej perspektywy. My nie mamy i nie możemy mieć perspektywę B-ga i nie możemy w zasadzie rzeczy zrozumieć dlaczego dana rzecz jest nakazana lub zakazana.

W Torze jest napisane: „tamim tihje im Haszem Elokecha” – „tamim masz być w stosunku do Haszem B-ga twego”. Słowo „tamim” ma kilka konotacji: doskonałość, bez skazy a równocześnie naiwność i wierność. Stosunek człowieka do B-ga jest sprawą skomplikowaną. Oby każdemu z nas udało się znaleźć swoją prawidłową drogę.

Z błowogieństwem z Jerozolimy,

rabin Icchak Rapoport

 

  Czy ta wiadomość była użyteczna albo pomocna dla Ciebie? Proszę rozważyć wsparcie naszych projektów.

About Yitzhak Rapoport

Rabbi Yitzchak Rapoport is a native of Stockholm, Sweden. He received his rabbinical ordination in Israel in 2002 from Yeshivat Hamivtar (Efrat), as well as from HaGaon HaRav Zalman Nechemia Goldberg shlit”a. From 2002 to 2006 Rabbi Rapoport served as the rabbi of Oslo, Norway. Being of Polish descent he became interested in the rebirth of Jewish communities in Poland, and consequently took up the position as Rabbi of Wroclaw (Breslau) and Silesia in the fall of 2006 until 2011.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*