Aktualności
Strona główna » Artykuły i Wykłady » Mistrzostwa Olimpijskie

Mistrzostwa Olimpijskie

Niechaj gra trwa nadal, a my nie przesadzajmy z entuzjazmem

– Rabin Oury Cherki

Wyrażenie “w zdrowym ciele, zdrowy duch” jest w judaiźmie akceptowalne. Odnosi się to zarówno do racjonalnego nurtu, reprezentowanego przez Majmonidesa, który twierdzi, że nie wolno ranić ciała, aby nie zranić duszy, jak i do mistrzów kabały, którzy uważają, że ciało jest naczyniem, w którym mieści się dusza i stąd w pewnym sensie jest ono święte. Tak więc troska o ciało i utrzymywanie go w dobrym stanie, w połączeniu z zachętą do wysiłku fizycznego mają znaczenie w tradycji żydowskiej.

Należy jednak zauważyć, że źródłem kultury fizycznej jest kultura grecka. A ta obca jest narodowi Izraela, dla którego priorytetem zawsze był cel życia, czyli zrozumienie Stwórcy. Tak więc, pomimo pozytywnych elementów, cała wrzawa wokół olimpiady niesie ze sobą niebezpieczeństwo oddalania się od prawdziwego celu życia – poznania Boga.

Jaki z tego wniosek? Niechaj gra trwa nadal, ale nie przesadzajmy z entuzjazmem.

  Czy ta wiadomość była użyteczna albo pomocna dla Ciebie? Proszę rozważyć wsparcie naszych projektów.

O nas Potomkowie Noego - centrum

Potomkowie Noego - centrum
Our Goals: To disseminate the message of the Torah to the Non-Jewish world. To act as a focus of activity based in Jerusalem related to Noahides throughout the world. To serve as a resource center for information and advice about religious principles and practices. To help establish Noahide communities around the world and to provide them with support. To establish a link between the Non-Jewish world and Jewish tradition and rabbis, including formal recognition of the Noahides by religious and national institutions of the Jewish people.

Dodaj komentarz