Eulogia Rabina Cherky za swojego syna Shalom Yochai

W zeszłym tygodniu muzułmański terrorysta zamordował Shalom Yochai Cherky, syna naszego Naczelnego Rabina Oury Cherky (wymawia się Uri Szerki). Oto eulogia Rabina Cherky za swojego syna:

 

Dla ciebie, mój synu, sytuacja nie jest ciężka. Nie jest ciężka, ponieważ twoja szlachetna dusza podnosi się ciągle poprzez wszystkie poziomy nieba, prosto do Króla Pokoju. Nie tylko zasłużyłeś byciem jednym ze świętych męczenników, wobec którego żadna osoba nie może się dorównać; jak również łamiemy reguł, który zakazuje eulogię w ciągu miesiąca Nissan. Ponadto osiągnąłeś bardzo unikalną zasługę w samym akcie poświęcenia Twojego życia. Lekarze, którzy się Tobą opiekowali oświadczali, że bez wątpienia uratowałeś życie młodej kobiety, która stała obok Ciebie. Autor księgi “Eifa Szleima”, komentarz do księgi „Ec Chaim” tłumaczył, że, pomimo, że dziś nie możemy dawać ofiary w Świątyni i nie mamy bezpośredniej inspiracji Boskiej od Szechiny, co było możliwe w jego czasach, jednak poświęcając nasze życia jesteśmy w stanie naprawić duchowe braki, które nawet nasi przodkowie nie byli w stanie naprawić. Miałeś podniosłą duszę. Nie możemy zapomnieć o tych wartościach, które wziąłeś pod uwagę w podejmowaniu Twojej decyzji. Pamiętam, że kiedy miałeś rozpocząć służbę wojskową zasugerowali Tobie, żebyś służył w Marynarce Wojennej w batalionie Jesziw. Powiedziałeś, że nie chcesz się zgodzić, ponieważ w Marynarce Wojennej spędziłbyś czas poza granicami Ziemi Izraela i jeśli zrobiłbyś to, to jak mógłbyś ewentualnie w przyszłości pozostać prorokiem? Takie są rozważania dotyczące bardzo wyjątkowych ludzi. Ludzi, którzy chcą się poświęcić dla całości narodu Izraela. Dlaczego zdecydowałeś jednak dołączyć się do Marynarki Wojennej? Stało się tak, ponieważ powiedziano Ci, że jeżeli nie będzie wystarczająca ilość osób religijnych w Marynarce Wojennej to nie stworzą tam programu dla Jesziw. Stwierdziłeś, że Twoja osobista korzyść musi być odrzucona na rzecz dobra całego narodu. To jest decyzja godna wielkiego człowieka.

Twoje imię Shalom jest odpowiednie dla Ciebie – wszyscy wokół Ciebie zawsze się godzili i się jednali. Gdziekolwiek się pojawiłeś, jeśli widziałeś jakieś napięcia to doprowadzałeś do pojednania. Miałeś unikalną zasługę, że kiedy Twoja dusza była w drodze zostawić Twoje ciała byłeś okrążony całą Twoją rodziną, którzy mogli recytować razem z Tobą kawałki Tory dotyczące unikalności Haszem i Jego Trzynastu Cech Miłosierdzia. Ty pozostawałeś filarem zarówno solidności jak i świętości. Byłeś jak Adino Ha-Ecni (wojownik króla Dawida; II Ks. Samuela 23; 8), który potrafił zrobić się elastyczny jak robak podczas studiowania Tory, lecz był twardy jak kloc drewna, gdy szedł na wojnę. Byłeś jak król Dawid, rudy i obdarzony pięknymi oczami, miałeś siłę i czułość, troszczyłeś się o każdego innego nie myśląc o sobie. Shalom, byłeś jeden z „naszych”, miałeś poczucie humoru, umiałeś strzelać z łuku. Zaledwie tydzień temu pojechałeś ćwiczyć strzelanie z łuku, który sam zrobiłeś. Byłeś jak Jonatan, syn króla Szaula, który także stał się mocnym poprzez strzelanie z łuku. Zostałeś zamordowany w tym samym rejonie i na tych samych polach, gdzie Jonatan ćwiczył, w pobliżu Wzgórza Haszem. Miłość do Haszem biła w Twoim sercu z całą siłą. Twoja miłość do Haszem wzmocniła Twoją naturalną miłość, którą już miałeś wcześniej. Kochałeś Torę całym Twoim sercem i całą Twoją duszą. Studiowałeś ją w taki sposób, by nie przyciągać uwagi. Nie chwaliłeś się Twoimi zdolnościami, ale byłeś prawdziwym mędrcem Tory. Studiowałeś w dwóch różnych jesziwach przed i po służbie wojskowej. Nie wybierałeś jesziwy z powodu przyjemnej tam atmosfery lub z powodu fizycznej wygody, lecz przez rozważenie spraw duchowych. Odnośnie pierwszej jesziwy, w której studiowałeś powiedziałeś, „idę tam w celu nabrania cech bycia pilnym studentem”. Odnośnie drugiej jesziwy powiedziałeś, „idę tam, aby stać się sługą Haszem”.

Zjednoczyłeś wszystkie różne sfery Tory. Miłość do Narodu Izraela – służyłeś jako ochrona dla każdego, który miał potrzebę. Miłość do Ziemi Izraela – wiedziałeś jak zrobić Ziemię relewantną dla każdej osoby i znałeś doskonale wszystkie szlaki i ścieżki na Ziemi Izraela.

Należysz do Przyszłego Świata. Nie jak każdy, kto posiada „część w Przyszłym Świecie”, lecz jako dziecko Przyszłego Świata. Jest napisane wyraźnie w talmudycznym traktacie Taanit, że ludzie, którzy mają poczucie humoru, którzy robią, że inni się śmieją, należą do Przyszłego Świata. Ale w tym samym czasie, wraz z Twoim zaraźliwym uśmiechem byłeś w ciągłej świadomości poważności. Zawsze miałeś w zapleczu pamięć o strasznym Holokauście. Wiem, jak często w Twoich myślach był temat Holocaustu oraz ile oznaczał dla Ciebie Dzień Pamięci Holokaustu. Jeśli byłeś w poważnym otoczeniu ludzi i obawiałeś się, że możesz zacząć się śmiać, to pamięć o Holokauście zostawiała Cię poważnym.

To nie był zwykły zbieg okoliczności, że odszedłeś od nas w wigilię Dnia Pamięci Holokaustu. Po 2000 lat wędrówki, kiedy nasza rodzina błąkała się wokół całego świata, od czasów zburzenia Drugiej Świątyni, powróciliśmy do naszej Ziemi. Nie powróciliśmy, żeby zostać pochowanym albo zamordowanym, lecz, żeby odbudowywać. Oczekiwaliśmy, że Ty będziesz częścią tej odbudowy, ale zamiast tego Imię Haszem było zbezczeszczone przez Twojego mordercę. Zostałeś zamordowany przez młode siły zła, który nie umieją doceniać prawdziwych wartości. Młodzi mężczyźni w Narodzie Izraela giną. Sposób do przeciwstawienia się tej sytuacji jest w poświęceniu Jego Imienia. To poświęcenie wymaga naszych starań – na poziomie osobistym i z Rządu Izraela, który musi nauczyć się prawidłowego sposobu do stałego osiedlenia Narodu Izraela na jej Ziemi.

Shalom miał 26 lat. „Jesteście synami waszego Boga” (Księga Dewarim 14; 1). Wartość liczbowa imienia Haszem jest 26. Szalom był jednym z chwalebnych synów swojego narodu. Twoja podniosła dusza kontynuuje świecić więcej i więcej. „Płacz za tego, który odszedł, bo on już nigdy nie wróci” (Jeremiasz 22; 10). Mędrcy nas uczą, że ten werset odnosi się do człowieka, który umiera bez dzieci. My musimy kontynuować drogę Shaloma i budować to, co on nie zdążył zbudować. Musimy zostać jego dziećmi, czyniąc jeszcze więcej i z nowymi siłami. „Moja dusza żyła przez dłuższy czas wśród tych, którzy nienawidzą pokoju. Ja jestem za pokojem, ale kiedy ja mówię oni celują na wojnę.” (Psalmy 120; 6-7). Shalom, nasza rodzina wzmocni się od Twojej mocy. Shalom, idź w pokoju i spoczywaj w pokoju aż powstaniesz ponownie dla Twojego przeznaczenia na koniec dnia.